Бөрйән районында 16-18 августа “Урал батыр” эпосын башҡарыусы йәш сәсәндәрҙең 25-се төбәк-ара конкурсы уҙҙы. Конкурста эпосты яңғыҙ башҡарыусы 51 бала, эпостан өҙөктәрҙе сәхнәләштереүсе 22 фольклор коллектив үҙ көсөн һананы. Башҡортостан Республикаһы, Силәбе һәм Ырымбур өлкәләре мәктәптәре уҡыусылары, балалар баҡсалары тәрбиәләнеүселәре, колледж студенттары конкурста ҡатнашты.
2-се республика күп профилле полилингваль «СМАРТ» гимназияһының уҡыусылары конкурста лайыҡлы сығыш яһаны. Гимназия командаһы (етәкселәре: Сафиуллина Л.Р., Хәбибуллина Н.И., Аҡназарова Э.В., Ғөбәйҙуллин Ф.Х.) «Урал батыр» эпосын сәхнәләштереүҙә 5-11 класс уҡыусылары араһында 2 -се урын яуланы. 6-сы класс укыусыһы Камалова Алһыу «Ҡатын-ҡыҙ ролен иң оҫта сәхнәләштереүсе» номинацияһының еңеүсеһе булды. «Урал батыр» эпосын яңғыҙ башҡарыусылар араһында 3-сө класс уҡыусыһы Буранғолова Әмирә (етәксеһе: Акбулатова С.В.) махсус призға лайыҡ булды. 6-сы класс уҡыусыһы Ҡарабаев Алмаз «Блогер» конкурсында ҡатнашып, иң яҡшы блогер булып танылды.
Әйтеп үтергә кәрәк, «Урал батыр» төбәк-ара конкурсының программаһы бик бай һәм ҡыҙыҡлы булды. Балалар өс көн «Ағиҙел» лагерында ял итте. Шүлгәнташ мәмерйәһенә һәм «Шүлгәнташ» тарихи-мәҙәни музей комплексына сәйәхәткә барҙылар. Кискеһен балалар өсөн ойошторолған киске сарала үҙ тиҫтерҙәре менән аралаштылар, уйындар уйнанылар.
«Урал батыр» конкурсы дәрт-илһам бирҙе. Конкурсты юғары кимәлдә үткәреүҙәре өсөн Башҡортостан Республикаһының Фән һәм мәғариф министрлығына, Бөрйән районы хакимиәтенә ҙур рәхмәтебеҙҙе белдерәбеҙ. Донъялар имен булһын!

В Бурзянском районе прошёл заключительный этап 25-го юбилейного межрегионального конкурса юных сказителей и исполнителей эпического сказания «Урал батыр».
Наши обучающиеся достойно выступили и вернулись с заслуженной наградой :
-среди 21 команд (5-11кл.), команда наших ребят, в составе которой Карабаев Алмаз, Камалова Алсу, Нугаманов Ильяс, Таштимирова Назгуль, заняли 2 место!!! (руководители Сафиуллина Л.Р., Хабибуллина Н.И.)
— Камалова Алсу — победитель в номинации «За лучшую женскую роль» (Руководители Сафиуллина Л.Р., Хабибуллина Н.И.)
-Карабаев Алмаз — победитель в конкурсе «Блогер» (Руководители Сафиуллина Л.Р, Хабибуллина Н.И., Карабаева А.Р.)
-Бурангулова Амира — специальный приз в номинации «Сольное исполнение» (Руководитель Акбулатова С.В.)
Выражаем благодарность хореографам Акназаровой Э.В., Губайдуллину Ф.Х. и родителям обучающихся! Желаем дальнейших побед и творческих успехов!